środa, 21 maja 2008

...give blood ...



In Ireland:

http://www.ibts.ie

Are You Eligible to Give Blood?
If you are between 18 and 60 if you are a first time donor (between 18 and 67 if you have donated within the last five years), weigh over 7 stone 12 lbs (over 50kgs) and are fit and healthy, you will probably be eligible to donate.
Sometimes people are unable to donate for a short period of time, because for example they are on medication, or have a cold.

Never give blood if:

  • You have received a blood transfusion (other than an autologous transfusion) in the Republic of Ireland on or after the 1st January 1980
  • You received a blood transfusion (other than an autologous transfusion) outside the Republic of Ireland at anytime
  • You have spent 1 year or more, in total, in the UK in the years 1980 to 1996
  • You are a male who has ever had anal or oral sex with another male, even if a condom or other form of protection was used
  • You have ever used a needle to take unprescribed drugs, this includes body building drugs
  • You or your partner is HIV positive
  • You have had jaundice of uncertain cause after the age of 13 years
  • You have had hepatitis B or C

Do not donate blood for 12 months after:
  • You have visited a malarial area
  • You were pregnant or gave birth to a baby
  • You received an autologous blood transfusion

Do not give blood for 6 months after:
  • You have had major surgery
  • You have visited a tropical area
  • You have had any part of your body pierced
  • You have had a tattoo
  • You received acupuncture (acupuncture performed by a doctor, nurse or physiotherapist may be acceptable, please contact us for details)
  • You had an endoscopy

Do not give blood for 2 months after:
  • You have visited the United States of America, Canada, Cuba, Mexico, the Southern Federal District of Russia or Israel, because of the possibility of onward transmission of West Nile Virus via blood transfusion

Do not give blood for 1 month after:
  • You have had contact with infectious diseases (where you have not previously been infected) e.g. chicken pox, mumps, measles or German measles

Do not give blood for two weeks after:
  • You have recovered from the 'flu

Do not give blood for one week after:
  • You have had a dental extraction
  • You have completed a course of antibiotics

Do not give blood for 24 hours after:
  • You have had an uncomplicated dental filling or scaling

Do not give blood until you have recovered after:
  • A cold or cold sore

Top Ten Reasons

1. 3,000 donations are needed in Ireland every week
2. Red cells have a shelf life of 35 days
3. Platelets have a shelf life of just 5 days
4. Only 3% of the Irish population are donors, providing blood for a population of 4 million
5. One in four people will need a transfusion at some point in their lives
6. A car accident victim may require up to 30 units of blood
7. A bleeding ulcer could require anything between 3-30 units of blood
8. A coronary artery bypass may use between 1-5 units of blood.
9. Over 1,000 people receive transfusions every week in Ireland
10. An average adult has between 10 and 12 pints of blood - a blood donation is 470 mls, just slightly less than a pint

W Polsce:

http://www.pck.org.pl/

Krok 1 - co to jest krew i dlaczego jest potrzebna?

Krew płynąca w żyłach i tętnicach jest źródłem sił życiowych u każdego człowieka już od momentu poczęcia. Jest żywą tkanką złożoną z komórek - krwinek czerwonych, białych i płytkowych, które zawieszone są w części płynnej krwi zwanej osoczem. Krew jest całym światem samym w sobie. Jej składniki tworzą wysoko-rozwinięty system obronny i transportowy, od istnienia którego zależy nasze życie i zdrowie.

Każdy składnik krwi ma swoje odrębne zadanie:
krwinki czerwone transportują tlen do komórek ciała;
osocze przenosi różne białka (w tym przeciwciała i czynniki krzepnięcia krwi) oraz składniki odżywcze (np. glukozę);
krwinki białe są jednym z elementów systemu obronnego skierowanego przeciwko czynnikom powodującym choroby;
płytki krwi biorą udział w zatrzymywaniu krwawienia.
Krew transportuje również rozmaite produkty przemiany materii z komórek i narządów do miejsc, w których są wydalane. W krwioobiegu dorosłego człowieka krąży około 5 litrów krwi.

W ciągu roku w Polsce konieczne jest dokonanie około miliona transfuzji. Krew jest potrzebna codziennie, w dużych ilościach ponieważ jest bezcennym lekiem, którego mimo wielu prób i postępu w nauce nie udało się wytworzyć syntetycznie. Jest niezbędna nie tylko ofiarom wypadków, ale także cierpiącym na szereg poważnych chorób. Przetaczana podczas transfuzji lub podawana w postaci przetworzonych preparatów, pozwala ratować życie i zdrowie.


Krok 2 - Rozwiej swoje wątpliwości, czyli chcę oddać krew, ale...

... mam za mało czasu i to jest zbyt kłopotliwe.
Nawet jeśli jesteś bardzo zapracowaną osobą, to z pewnością uda Ci się wygospodarować chociaż cząstkę czasu na wizytę w punkcie krwiodawstwa. Gdy tylko uświadomisz sobie, ile dobra w ten sposób wyświadczysz okaże się, że te kilka godzin w roku wcale nie jest dużym wyrzeczeniem. W Polsce działa blisko 300 stacji poboru. Z pewnością któregoś dnia właśnie będziesz w pobliżu, a wtedy... nie musisz się wcześniej umawiać - po prostu wejdź.

... boję się.
Za pierwszym razem każdy się trochę boi - to naturalne. Ale szybko przekonasz się, że obawy były zupełnie bezpodstawne. Nakłucie nie będzie bolesne - stosuje się w tym celu specjalnie ostrzone i profilowane igły. Nie przejmuj się również jeśli nie cierpisz widoku krwi - wokół siebie będziesz widzieć tylko uśmiechnięte twarze personelu. Wiele osób oddawało krew nawet ponad 100 razy - do tego naprawdę nie trzeba być supermanem.

... nie będziecie chcieli mojej krwi ponieważ mam pospolitą grupę "0".
Codziennie potrzeba krwi od ponad 10 tysięcy dawców. Każda kropla krwi, niezależnie od grupy, jest na wagę złota - nigdy nie wiadomo, która grupa będzie w danym momencie najbardziej potrzebna i której może zabraknąć. Skoro grupa "0" występuje tak często, to znaczy, że równie duże jest na nią zapotrzebowanie. Grupa "0" jest szczególnie cenna także z tego powodu, że można ją przetaczać również wówczas, gdy zabraknie krwi innych grup.

... mam za mało krwi i to mnie osłabi,
Przeciętnie w żyłach dorosłego człowieka płynie około 5-6 litrów krwi. A jednorazowa donacja to zaledwie 450 ml. Nie odczujesz z tego tytułu żadnych dolegliwości. Proces uzupełniania rozpocznie się zanim wyjdziesz z punktu krwiodawstwa i dlatego możesz od razu wrócić bezpośrednio do swoich codziennych obowiązków. Przed pobraniem każdego kandydata bada lekarz. Granicą wieku dla dawców jest przedział 18-65 lat.

...czy od krwiodawstwa się chudnie lub tyje i czy jeśli raz zacznie się oddawać krew to czy trzeba będzie to robić zawsze?
Tego typu obawy, mimo że są zupełnie bezpodstawne, to bardzo często powracają w pytaniach od przyszłych krwiodawców. Oddawanie krwi nie spowoduje wzmożonego jej wytwarzania. Nic Cię nie zmusza do regularnych donacji - oddanie krwi wywiera taki sam wpływ na jej produkcję, jak krwawienie z nosa, miesiączka czy skaleczenie w palec. Wielu systematycznych dawców oddaje krew regularnie nawet 6 razy w roku i robi to tylko dlatego że tak postanowili. Często podobne wątpliwości mają także np. sportowcy. Uprawianie sportu w żadnym wypadku nikogo tu nie dyskwalifikuje, a donacja nie wpłynie ujemnie na wyniki sportowe.

... mogę zarazić się AIDS.
Jeśli chodzi o AIDS i inne choroby przenoszone przez krew, to jednego jesteśmy pewni, podczas poboru nie ma możliwości zakażenia. Wyposażenie stacji krwiodawstwa jest całkowicie sterylne, a krew od każdego dawcy pobierana jest za pomocą sprzętu jednorazowego użytku.

... ostatnio chorowałem i brałem leki.
Nie wszystkie leki mają wpływ na jakość krwi, ale istnieje prawdopodobieństwo, że trzeba będzie trochę poczekać z oddaniem krwi. Zasięgnij informacji w punkcie krwiodawstwa, czy biorąc dany lek możesz oddawać krew. Bez wątpienia nie możesz oddawać krwi podczas ostrej choroby lub przez pewien czas po poważnym zabiegu chirurgicznym. Nie pobiera się nigdy krwi od osób, których stan zdrowia budzi wątpliwość. Każdego kandydata na dawcę bada lekarz, aby mieć pewność, że upust krwi będzie dla dawcy bezpieczny.

... nikt nigdy mnie o to nie prosił.
W takim razie my prosimy Cię teraz. Nie wahaj się dłużej. Twoja krew - to dar życia - to najcenniejsze co możesz podarować. Pomyśl tylko, że możesz w ten sposób ocalić życie choremu dziecku, ofierze wypadku lub pacjentowi na stole operacyjnym.

Krok 3 - Kto może zostać krwiodawcą

Obowiązująca w medycynie od czasów starożytnych zasada primum non nocere (przede wszystkim nie szkodzić) nie straciła na aktualności i jest naczelną zasadą także w służbie krwi. Zapewnienie bezpieczeństwa dawcy i bezpieczeństwa biorcy, zgodnie z zasadami kwalifikowania, określonymi przez Krajowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, jest obowiązkiem każdego punktu krwiodawstwa. Aby stwierdzić, czy upust krwi nie spowoduje uszczerbku na zdrowiu dawcy oraz czy przetaczana krew nie będzie przyczyną zakażenia biorcy wszyscy krwiodawcy poddawani są badaniom lekarskim i laboratoryjnym.

Granicą wieku dla dawców jest przedział 18-65 lat. Jednorazowa donacja nie przekracza 450 ml i nie może odbywać się częściej niż raz na 2 miesiące.

KTO NIE MOŻE ZOSTAĆ KRWIODAWCĄ?
Szczegółowych informacji na temat kwalifikacji dawców udzielajš Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, czyli publiczna służba krwi.

Pamiętaj, aby powiadomić lekarza o wszystkich wątpliwościach dotyczących stanu Twojego zdrowia. Możesz w ten sposób uchronić zdrowie swoje oraz przyszłego biorcy.

Krok 4 - Jak to będzie wyglądało?

Mamy nadzieję, że udało nam się przekonać Cię do honorowego krwiodawstwa. Teraz czas na działanie. Niektórzy swoją pierwszą donację odkładają na jakąś szczególną okazję np. 18-te urodziny, zdany egzamin na prawo jazdy, narodziny dziecka itp., a dla innych jest to po prostu spontaniczny impuls. Nie będziesz mieć większych kłopotów z dotarciem do punktu poboru - w Polsce jest ich blisko 300 - odnalezieniem tego najbliższego zajmiemy się w Kroku 5.

Wyobraź sobie, że już jesteś na miejscu - teraz wszystko pójdzie "z górki". Po rejestracji, wypełnisz specjalny kwestionariusz i oddasz próbkę krwi do analizy. Teraz czeka Cię wstępne badanie oraz rozmowa z lekarzem kwalifikującym. Wszystkie te zabiegi podejmuje się aby mieć pewność, czy upust krwi nie zagraża Twojemu zdrowiu i czy Twoją krew można bezpiecznie przetoczyć biorcy. Gdy już okaże się, że wszystko jest w porządku pod opieką personelu stacji przejdziesz do jakże wyczekiwanego punktu kulminacyjnego.

Nie obawiaj się: bólu ani innych nieprzyjemnych doznań. Wkłucie igły w żyłę, kilkanaście minut spędzonych na wygodnej leżance, wyjęcie igły, zaciśnięcie miejsca ukłucia, pobranie słodyczy jako posiłek regeneracyjny - ekwiwalent za utracone kalorie i to wszystko. Kilkanaście minut - tylko kilkanaście, mały epizod z naszego dnia, a dla kogoś, komu przetoczona zostanie nasza krew to życie, być może całe życie.

Pragniemy jednocześnie przypomnieć, że krążący w niektórych środowiskach pogląd, że w trakcie oddawania krwiodawca może ulec zakażeniu jest całkowitym nieporozumieniem. Wszystkie sprzęty użyte podczas poboru np. igły, strzykawki, waciki, oraz pojemniki do przechowywania krwi są jednorazowego użytku. Dlatego nie obawiaj się, że w czasie pobrania zakazisz się wirusowym zapaleniem wątroby, wirusem HIV lub inną chorobą przenoszoną przez krew. Trzykrotne odkażanie zgięcia łokciowego skutecznie zapobiega zakażeniom bakteryjnym w miejscu wkłucia igły do żyły.

Honorowe krwiodawstwo kieruje się zasadą "non profit", jest bezinteresownym, dobrowolnym aktem. Jeżeli spytasz, co na tym zyskujesz odpowiemy Ci: "Satysfakcję". Ale prawdą jest także, że oddając regularnie krew zyskujesz poczucie bezpieczeństwa - wszakże przystępując do kolejnych donacji znajdujesz się pod stałą kontrolą lekarza a pomyślne przejście procedury kwalifikacyjnej jest świadectwem dobrego stanu zdrowia.

Brak komentarzy: